همایش سیزدهم (1396)
همایش دوازدهم (1395)
اطلاعات همایش ها
ارسال مقاله

  نشست ویژه هنرمندان با موضوع سینمای ایران و مهدویت برگزار شد

به گزارش کمیته اطلاع رسانی همایش بین المللی دکترین مهدویت، در دومین روز از برگزاری همایش بین المللی دکترین مهدویت، نشست ویژه هنرمندان با عنوان سینمای ایران و مهدویت ( چالش ها و ظرفیت ها) با حضور چند تن از هنرمندان مطرح حوزه سینما و پژوهشگران وعلاقمندان به این موضوع برگزار شد.

در ابتدای این نشست فیلم داستانی از اینجا تا ابدیت به کارگردانی خانم مریم اژدری( فیلم برتر و برگزیده جشنواره فرهنگی هنری آینده روشن) نمایش داده شد . این فیلم به ارائه تصویری معنا گرا از مسئله مرگ و سفر به ابدیت انسان و موضوع مواجهه انسان در پذیرش این واقعه پرداخته بود و تاثیرات جدی زندگی تکنولوژیک را بر روند زندگی بشر امروز و مغایرت آن با انگیزه های درونی و واقعی بشر در مقابل دید مخاطب قرار داده بود. میل به پروانه شدن تمثیل معنا د اری است که می تواند زیباترین تفسیر از شرایط امروز بشر باشد. میلی که در هیاهوی تمدن تکنولوژیک و تفکرات مادی مکتب های غربی گم شده است.

در این فیلم سیر تحول مدار زندگی انسان و اختیار داشتن فرد در انتخاب نوع مسیر زندگی و فرصت اصلاح انسان در این دنیا به خوبی بیان شده بود و درمان سردرگمی و هیاهو زدگی انسان امروز را اتصال به برترین راز عالم منجی موعود نشان داده شد.

در ادامه این نشست ، آقایان نصرت الله تابش مدیر مسئول و سردبیر نشریه فیلم نگار و آقای سید محمد حسینی سردبیر ماهنامه سینما و رسانه به عنوان دبیران علمی نشست و آقای بلال الفت به عنوان دبیر اجرایی نشست و همچنین آقایان سعید مستغاثی ، مجید شاه حسینی ، حسین معززی نیا ، حمید غدیریان ، محمد رضا اسلام لو و سعید بخشی به عنوان میهمانان ویزه در جایگاه حضور یافته و به ارائه نظرات و دیدگاههای خود در موضوع سینما و مهدویت پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمین پورسید آقایی دبیر همایش بین المللی دکترین مهدویت نیز ضمن تشکر از حضور هنرمندان این حوزه و لزوم تعامل بیشتر میان جامعه هنری و حوزوی هنر زمینه ساز را محور هنر دین توصیف کرد و گفت :ابعاد مهدویت در حوزه های گوناگون کلامی،سیاسی،اجتماعی،آینده پژوهی و ... قابل تبیین است.

کارشناسان میهمان نشست درباره لزوم نظریه پردازی دینی در حوزه هنردینی به بیان دیدگاههای خود پرداخته و نسبت به خطر سیطره سینمای هالیوودی و القاء محتوای مطلوب غرب در قالب سینما و زبان تصویر به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در پایان این نشست که با استقبال بسیار زیاد علاقمندان به این مبحث مواجه گردید چند نفر از شرکت کنندگان در این نشست به طرح سوال و بحث پیرامون موضوعات مطرح شده توسط میهمانان ویژه پرداختند.

نسخه قابل چاپ
ارسال اين مطلب به دوستان
دريافت فايل مطلب

آدرس ايميل :
نظر شما :
نمايش آدرس ايميل