همایش سیزدهم (1396)
همایش دوازدهم (1395)
اطلاعات همایش ها
ارسال مقاله

  گزارش کمیسیون بیداری اسلامی ارائه شد

به گزارش کمیته اطلاع رسانی همایش بین المللی دکترین مهدویت، حجت الاسلام والمسلمین دکتر زمانی، معاون بین الملل مرکز مدیریت حوزه های علمیه در مراسم اختتامیه هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت، که ۱۶ تیرماه در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، گزارش کمیسیون بیداری اسلامی را ارائه کرد.

وی اظهار کرد: در کمیسیون بیداری اسلامی ۲۰ نفر از کشورهیا مختلف در این خصوص سخنرانان کردند که آیت الله تسخیری در این کمیسیون با اشاره به آیه «و نرید أن نمنّ علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم أئمه و نجعلهم الوارثین»، گفت که این آیه مبارکه در رابطه با حضرت موسی و قوم بنی اسراییل و درگیری آنها با فرعون نازل شده است ولی می بینیم که در روایات این آیه را در رابطه با یوم موعود تاویل کرده اند.

وی ادامه داد: آیت الله تسخیری داستان حضرت موسی و فرعون را داستان درگیری حق و باطل در طول تاریخ دانست و افزود که آشکار است که حضرت موسی نماینده خط حق و مسیر همه انبیا است و فرعون سمبل کفر و استکبار است و این امر بر هر کسی که اندک تاملی بکند آشکار است. سوره مبارکه قصص که این آیه را در آن سوره می خوانیم لبریز از دروس تاریخی است و در ابتدای این سوریه می خوانیم که «تلك الدار الآخرة نجعلها للذين لا يريدون علوا في الأرض ولا فسادا والعاقبة للمتقين» و در پایان می خوانیم که «انتما و من اتبعکما الغالبون» که هر دو قوانین تاریخی است و ویژه بنی اسراییل نیست.

وی تصریح کرد: دبیرکل مجمع بین المللی تقریب مذاهب اسلامی تمامی آیات قرآنی پیرامون قوم بنی اسراییل را دال بر قانونی قرآنی حاکم بر تاریخ دانست و خاطرنشان کرد که در طول تاریخ شاهد دو خط هستیم که یکی خط خلافت است که همه انسان ها بنابر آن خلیفة الله هستند و باید قوانین الاهی را که در کتب آسمانی آمده است، اجرا کنند و خط دیگر، خط شهادت است که انبیا و اوصیای آنها و علما در مرحله سوم ناظران و شاهدان این حرکت الاهی هستند.

حجت الاسلام زمانی توضیح داد: شیخ احمد قطان، رییس تجمع «قولنا والعمل» لبنان از دیگر سخنرانان این کمیسیون بود که اتحاد مسلمانان را رمز شکست ناپذیری آنها دانست و گفت که در لبنان توانستیم با اتکا به این اصل در سال ۲۰۰۰ اشغالگران را از سرزمین خود بیرون برانیم و در سال ۲۰۰۶ توانستیم اسطوره ارتش شکست ناپذیر رژیم صهیونیستی را در هم بشکنیم و همه این دستاوردها تنها از رهگذر وحدت ملی و اسلامی میسر شد.

وی ادامه داد: این اندیشمند لبنانی با انتقاد از این دسته از سران عربی، آنها را در برابر خدا، ملت خود، ملت های عربی و تمامی آزادگان جهان مسؤول و پاسخگو دانست و خواستار برافراشتن پرچم لااله الا الله و محمد رسول الله شد و گفت که ما مخالف قوم گرایی، سوسیالیسم و احزاب دنیایی هستیم و تنها به دنبال اسلام گستری هستیم.

حجت الاسلام زمانی عنوان کرد: سردار ناصر شعبانی، جانشین مجتمع دانشگاهی دانشگاه امام حسین (ع)، گزارش مصوری از سیر تحولات جهان اسلام ارائه داد و به بیانات مقام معظم رهبری د رزمینه نقش هنر در رساندن پیام انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت که امروز ما نسبت به برخی حرکات مشکوک هستیم، دشمنان در کشورهای اسلامی دنبال فتنه انگیزی هستند بنابراین خواص و روحانیون باید مراقب باشند انقلاب های مردمی منطقه مصادره نشود.

وی ادامه داد: ابراهیم مدهون، فعال سیاسی بحرینی از دیگر سخنرانان این کمیسیون بود که بابت پوشش خبری بحرین توسط رسانه ای ایران از ایران تشکر کرد و گفت که انقلاب بحرین ایستگاه های دشواری را پشت سر گذاشته و درخواست وقیحانه بحرین از اسرائیل را برای دخالت در رخدادهای این کشور محکوم کرد و برجستگی های انقلاب بر تحولات جهان عرب و ناکارآمدی آل خلیفه را یادآور شد.

وی افزود: مهندس عبدالله ماهوزی، از دیگر سخنرانان کمیسیون بیداری اسلامی، شهدای بحرینی را شهدای مظلومی دانست که حتی ازحقوق شهدا و اموات دیگر بهره نداشتند و در قربت تشییع شدند. احمد سعادت، معاون پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه در افغانستان نیز در این کمیسیون مقاله ای تحت عنوان" بیداری اسلامی و فرصت های گسترش فرهنگ انتظار در جهان اسلام ارائه دادند.

وی خاطرنشان کرد: دکتر طراد حماده، وزیر پیشین حزب الله در دولت لبنان با اشاره به شباهت های میان رژیم شاهنشاهی و نظام های عربی مستبد از یک سو و تشابه انقلاب اسلامی ایران و انقلاب های عربی از سوی دیگر، ضمن انتقاد از کسانی که شباهت میان این دو را نفی می کنند گفت که انقلاب های عربی سه ویژگی خاص دارند که یکی ژئوپلتیک عربی، دوم غلبه فقه سنی و دیگری ویژگی پویایی و رو به جلو بودن این جنبش است. در همین راستا با اشاره به رخ دادن بیداری اسلامی در بازه جغرافیایی سیاسی عربی، رواج و غلبه فقه سنی در این مناطق را قابل توجه دانست و در خصوص بحرین نیز گفت که انقلاب و خیزش مردمی این منطقه با اینکه از سوی اکثریت شیعه رخ داده است اما نظام حاکم بر این کشور مبتنی بر فقه سنی است.

وی بیان کرد: حجت الاسلام والمسلمین صفاء الدین خزرجی، متفکر برجسته عراقی نیز در این کمیسیون به بررسی نظریه حرمت خروج علیه حاکم جائر نزد اهل سنت پرداخت و گفت که این نظریه مبتنی بر یک سری از روایات صحیح بنابر منابع اهل سنت از جمله صحیح بخاری و مسلم است و ریشه حدیثی آن مسلم است و علیرغم وجود احادیثی که این نظریه بر آن ابتنا یافته است اما اشکال در آن است که این روایات تنها یک بخش از روایات فراوانی را که در این خصوص وارد شده است در نظر گرفته است و تنها بر بخشی از آنها مبتنی است و دسته دوم از روایات را نادیده گرفته است و شایسته است رد این موارد جمیع احادیث در کنار هم معنا شود.

حجت الاسلام زمانی مطرح کرد: خاتم سیده سمیه تام، استاد دانشگاه شهید محلاتی نیز با بیان اینکه بیداری اسلامی جدی ترین پدیده قرن اخیر است، اظهار کرد که مسلمانان با تلاش خود دنبال احیای مجدد هویت از دسته رفته خود و حاکمیت احکام اسلام هستند.

وی اضافه کرد: امام جمعه نجف، سیدصدر الدین قپانچی با اشاره به سخنان امام خمینی درباره بازخوانی اندیشه های خروج بر حکومت ظالم گفت که امام راحل توانستند با برپایی حکومت اسلامی جوانان اشعری را به فکر بازسازی آن اندیشه شدند و اخوان المسلمین تغییر روش داد و اکنون در پی ایجاد امت اسلامی است.

وی گزارش داد: یحیی میرزایی در این نشست گفت که اندیشه مهدوی توانایی طرح برای نظام های فلسفی را نیز دارد و فقط نباید به آن به عنوان اندیشه دینی نگاه کرد. همچنین حسام العماد از یمن درباره رابطه بیدرای اسلامی و علائم ظهور در روایات سخنران یکرد و گفت که بخشی از این علائم باید به دست خود ما تحقق پیدا کند.

وی در پایان تصریح کرد: صالح صباغ از مصر نیز در این کمیسیون راز پیروزی در همه نهضت ها به خصوص انقلاب اسلایم ایران را رهبر شایسته و اتحاد ملت دانست که لازم است در برخی از نهضت های منطقه این امر تقویت شود.
نسخه قابل چاپ
ارسال اين مطلب به دوستان
دريافت فايل مطلب

آدرس ايميل :
نظر شما :
نمايش آدرس ايميل