همایش سیزدهم (1396)
همایش دوازدهم (1395)
اطلاعات همایش ها
ارسال مقاله

  هنر زمینه ساز باید منبع ذکر و یاد خدا باشد

به گزارش کمیته اطلاع رسانی همایش بین المللی دکترین مهدویت، علی حاج محمدی ارائه دهنده مقاله «مقدمه ای به جامعه شناسی هنر موعود» به دبیرخانه همایش بین المللی دکترین مهدویت در کمیسیون بررسی مقالات برگزیده هشتمین همایش با اشاره به سابقه تاریخی خلق آثار هنری مهدوی در طول تاریخ گفت: شاید یکی از اولین و ماندگارترین اثر هنری مهدوی قصیده مشهور دعبل خزایی باشد که تقدیم به امام رضا(ع) کرد.

وی افزود: آنگونه که آورده شده است، پس از قرائت قسمت آخر این شعر که مربوط به منجی عالم بشریت است حضرت ثامن الائمه(ع) گریستند و به خزایی فرمودند این دو بیت آخر را روح القدس در زبان تو جاری کرد، که البته به عقیده من این بهانه ایست که می توانیم با آن جامعه شناسی و هنر موعودگرا را آغاز کنیم.

پژوهشگر حوزه هنر و مهدویت با بیان اینکه باید بدانیم نگاه جامعه شناسانه در هنر از کجا ایجاد شد اظهارداشت: از نظر غرب اتفاقاتی که در جامعه و پیرامونمان رخ می دهد و مسائلی که هنرمند می بیند باعث خلق اثر هنری جامعه شناسانه می شود، اما باید بخاطر داشت که جامعه شناسی اسلامی این را رد می کند، چرا که از نگاه اسلام انسان کشش های الهی روحانی، نفسانی شهوانی را در کنار یکدیگر دارد.

وی یادآور شد: در طول تاریخ هنرمندان راه حق متاثر از روح القدس هستند و باید بدانیم که در مکاتب هنری غربی خدا حذف می شود و انسان جایگزین آن می شود، به همین خاطر نمی توانند به بنیاد خود برسند، اما در اسلام هنر برای یادآوری کردن خداوند به کار برده می شود.

حاج محمدی با تاکید بر اینکه تاثیر هنر اسلامی بر انسان با ذکر و یاد خداوند تجلی می یابد، گفت: شاید اگر بت هایی که حضرت ابراهیم(ع) با آنها مقابله می کرد اکنون وجود داشت به عنوان یک اثر هنری در موزه ها نگاه داشته می شد و شاید گوساله سامری نیز به عنوان یک اثر هنری معرفی می شد! اما مهم آن است که این نگاه اشتباه بدان خاطر است که نتوانسته ایم این حقیقت را تبیین کنیم که هنر باید سرچشمه ذکر باشد و هنر شیطانی باید نابود شود.

وی در پایان تاکید کرد: در جامعه اسلامی منتظر، ضرورت دارد قالبهای هنری که موجب آن است،که ذکر خدا بیشتر ایجاد شود مورد تاکید قرار گیرد.
نسخه قابل چاپ
ارسال اين مطلب به دوستان
دريافت فايل مطلب

آدرس ايميل :
نظر شما :
نمايش آدرس ايميل